The Holiday Gift Auction is Live! Click here and bid now on great local gifts!
Sports

Sports Highlights for Wednesday, June 14, 2017

Eastland 2 pitcher Tony Glastetter delivers a pitch to a Milledgeville batter during Friday night summer 
league action in Milledgeville. The Eastland 2 squad defeated the Milledgeville 1 team, 8-4.
Eastland 2 pitcher Tony Glastetter delivers a pitch to a Milledgeville batter during Friday night summer league action in Milledgeville. The Eastland 2 squad defeated the Milledgeville 1 team, 8-4.

Carroll County Youth Summer Ball Schedule

TINY MISS

Today

Pearl City at Eastland 1

Mt. Carroll at Eastland 2

Milledgeville at Stockton

Friday

Eastland 2 at Milledgeville

Stockton at Pearl City

Eastland 1 at Savanna

LITTLE MISS

Thursday

Milledgeville Black at Savanna 1

Pearl City 2 at Stockton

Savanna 2 at Thomson

Monday

Thomson at Milledgeville Orange

Eastland 1 at Pearl City 2

Eastland 2 at Savanna 1

Pearl City 1 at Savanna 2

JUNIOR MISS

Friday

Stockton 1 at Milledgeville

River Ridge at Mt. Carroll

Savanna at Pearl City

Eastland 1 at Eastland 2

Tuesday

Eastland 1 at Milledgeville

Pearl City at River Ridge

Eastland 2 at Savanna

Stockton 2 at Stockton 1

SENIOR GIRLS

Monday

Eastland at Stockton (DH)

Mt. Carroll at Milledgeville (DH)

Savanna at Pearl City (DH)

PEEWEE BOYS

Today

Savanna 2 at Eastland 2

Savanna 1 at Mt. Carroll 2

Milledgeville at Pearl City 1

Eastland 1 at Pearl City 2

Mt. Carroll 1 at Eastland 3

Monday

Pearl City 1 at Mt. Carroll 1

Pearl City 2 at Mt. Carroll 2

Eastland 3 at Savanna 2

Milledgeville at Savanna 1

Eastland 2 at Eastland 1

SMALL FRY BOYS

Friday

Eastland 1 at Milledgeville 2

Savanna 2 at Pearl City 1

Milledgeville 1 at Pearl City 2

Eastland 2 at Savanna 1

Tuesday

Savanna 1 at Eastland 1

Milledgeville 2 at Milledgeville 1

Pearl City 2 at savanna 2

Pearl City 1 at Eastland 2

JUNIOR BOYS

Thursday

Eastland 1 at Milledgeville 1

Pearl City 1 at Mt. Carroll

Pearl City 2 at Savanna

Milledgeville 2 at Eastland 2

Monday

Pearl City 1 at Eastland 1

Savanna at Milledgeville 2

Eastland 2 at Mt. Carroll

Milledgeville 1 at Pearl City 2

SENIOR BOYS

Friday

Milledgeville 2 at Milledgeville 1

Pearl City 2 at Shannon

Tuesday

Milledgeville 1 at Pearl City 1

Milledgeville 2 at Pearl City 2

Carroll County Youth Summer Ball Scores

TINY MISS

May 31

Eastland2 9, Savanna 8

Stockton 10, Eastland1 1

Pearl City 8, Mt. Carroll 5

June 2

Milledgeville 13, Pearl City 12

Savanna 11, Mt. Carroll 2

LITTLE MISS

May 29

Milledgeville 16, Eastland2 7

Pearl City1 13, Milledgeville Orange 0

Savanna1 24, Thomson 21

Stockton 22, Eastland1 11

June 1

Eastland1 15, Thomson 14

Savanna2 10, Pearl City2 7

June 5

Pearl City1 18, Savanna1 0

JUNIOR MISS

May 30

Mt. Carroll 11, Milledgeville 1

Pearl City 10, Eastland2 1

Savanna 18, Stockton1 12

River Ridge 19, Stockton2 8

June 2

Stockton2 21, Mt. Carroll 0

Milledgeville 8, Pearl City 7

Eastland1 26, Savanna 4

June 6

River Ridge 24, Eastland1 2

Mt. Carroll 14, Stockton1 3

Pearl City 6, Stockton2 4

SENIOR MISS

May 29

Savanna 14, Mt. Carroll 3

June 5

Stockton 12, Mt. Carroll 9

Savanna 12, Eastland 5

Eastland 11, Savanna 10

PEEWEE BOYS

May 29

Milledgeville 4, Eastland1 2

Mt. Carroll1 8, Savanna2 6

Pearl City1 13, Mt. Carroll2 2

Savanna1 7, Eastland2 5

Pearl City2 18, Eastland3 2

May 31

Mt. Carroll1 21, Eastland1 5

Milledgeville 2, Mt. Carroll2 0

Pearl City1 21, Pearl City2 1

Savanna2 16, Savanna1 11

Eastland2 12, Eastland3 5

June 5

Pearl City2 17, Milledgeville 6

Mt. Carroll2 18, Mt. Carroll1 16

Pearl City1 13, Eastland2 4

Savanna2 8, Eastland1 4

Savanna1 16, Eastland3 10

SMALL FRY BOYS

May 30

Pearl City1 7, Eastland1 3

Milledgeville2 4, Pearl City2 2

Savanna2 12, Eastland2 6

Savanna1 11, Milledgeville1 10

June 2

Savanna2 5, Eastland1 2

Savanna1 15, Milledgeville2 5

Pearl City2 10, Eastland2 9

June 6

Pearl City1 8, Milledgeville2 6

Pearl City2 16, Savanna1 2

JUNIOR BOYS

May 29

Milledgeville1 5, Mt. Carroll 1

Eastland2 17, Savanna 5

Milledgeville2 8, Pearl City2 5

June 1

Milledgeville2 10, Eastland1 9

Pearl City1 13, Pearl City2 3

Mt. Carroll 5, Savanna 3

June 5

Pearl City2 12, Eastland2 8

Milledgeville2 10, Milledgeville1 6

Pearl City1 12, Savanna 1

Eastland1 8, Mt. Carroll 4

SENIOR BOYS

May 30

Milledgeville1 15, Milledgeville2 2

Pearl City2 6, Shannon 4

Carroll County Youth Summer Ball Standings

Tiny Miss: Eastland2: 1-0; Milledgeville: 1-0; Stockton: 1-0; Pearl City: 1-1; Savanna: 1-1; Eastland1: 0-1; Mt. Carroll: 0-2

Little Miss: Pearl City1: 2-0; Milledgeville Black: 1-0; Savanna2: 1-0; Stockton: 1-0; Eastland1: 1-1; Savanna1: 1-1; Eastland2: 0-1; Milledgeville Orange: 0-1; Pearl City2: 0-1; Thomson: 0-2

Junior Miss: River Ridge: 2-0; Mt. Carroll: 2-1; Pearl City: 2-1; Eastland1: 1-1; Milledgeville: 1-1; Savanna: 1-1; Stockton: 1-2; Eastland2: 0-1; Stockton1: 0-2

Senior Miss: Stockton: 1-0; Savanna: 2-1; Eastland: 1-1; Milledgeville: 0-0; Pearl City: 0-0; Mt. Carroll: 0-2

PeeWee Boys: Pearl City1: 3-0; Mt. Carroll1: 2-1; Pearl City2: 2-1; Savanna2: 2-1; Savanna1: 2-1; Milledgeville: 2-1; Eastland2: 1-2; Mt. Carroll2: 1-2; Eastland3: 0-3; Eastland1: 0-3

Small Fry Boys: Pearl City1: 2-0; Savanna2: 2-0; Pearl City2: 2-1; Savanna1: 2-1; Milledgeville2: 1-2; Eastland1: 0-2; Eastland2: 0-2; Milledgeville1: 0-1

Junior Boys: Milledgeville2: 3-0; Pearl City1: 2-0; Eastland1: 1-1; Eastland2: 1-1; Milledgeville1: 1-1; Mt. Carroll: 1-2; Pearl City2: 1-2; Savanna: 0-3

Senior Boys: Milledgeville1: 3-0; Pearl City2: 3-0; Pearl City1: 2-0; Milledgeville2: 2-1; Shannon: 2-1; Savanna: 0-10

Class 3A softball sectionals

June 5

Maple Park Kaneland Sectional

Marengo 9, Arlington Heights (St. Viator) 5

Bloomington Sectional

East Peoria 3, Kankakee McNamara 0 (8 inn.)

Mattoon Sectional

Rochester 10, Herrin (8 inn.)

Rosemont Sectional

LaGrange Park (Nazareth Academy) 3, Lombard Montini 0

Class 3A Softball State Finals

at East Peoria

June 9

East Peoria 4, Rochester 0

Marengo 1, LaGrange Park (Nazareth Academy) 0

June 10

Third Place

Rochester 3, LaGrange Park (Nazareth Academy) 0

Championship

Marengo 2, East Peoria 0

NIB-12 West Softball All-Conference

First Team: Jayme Eilers, Sterling; Maddie Mackey, Geneseo; Sloan Gayan, Ottawa; Kylee Twiczyn, LaSalle-Peru; Brittney Salinas, Rochelle; Lexy Staples, Sterling; Jasmine McCormick, Geneseo; Jazzy Bowman, Ottawa; Gretchen Gould, Sterling; Jane Thomas, Geneseo; Molly Harris, Ottawa; Cheyenne Harrington, Sterling; Caitlyn Gilmore, Geneseo; Bailey Simpson, Ottawa

Honorable Mention: Hannah Kessler, Sterling; Allison Shirley, LaSalle-Peru; Bre Jones, Geneseo; Teegan Guerrero, Ottawa; Christina Payton, Rochelle; Grace Gould, Sterling; Taylor Donnell, LaSalle-Peru

Player of the Year: Jayme Eilers, Sterling

Class 3A baseball sectionals

June 5

Crestwood Sectional

Chicago Heights (Marian) 10, Chicago (Solorio Academy) 0

Naperville Sectional

Arlington Heights (St. Viator) 13, Lisle (Benet Academy) 4

Rock Island Sectional

Aurora (Marmion Academy) 6, Morton 3

Sauget Sectional

Champaign (Central) 13, Mascoutah 6

Class 3A Baseball State Finals

at Joliet

June 9

Chicago Heights (Marian) 4, Champaign Central 3

Arlington Heights (St. Viator) 11, Aurora (Marmion Academy) 1 (6 inn.)

June 10

Third Place

Aurora (Marmion Academy) 7, Champaign Central 1

Championship

Arlington heights (St. Viator) 10, Chicago Heights (Marian) 8

NIB-12 West Baseball All-Conference

First Team: Tyler Willman, Sterling; Keaton Rice, Geneseo; Austin Prybyinski, LaSalle-Peru; Karter Lowery, Ottawa; Caleb Gould, Rochelle; Turner Morse, Sterling; Marshall Rice, Geneseo; Max Uranich, LaSalle-Peru; Ryan Vandervort, Ottawa; Trey Morse, Sterling; Cade Humphries, Geneseo; Nolan Sullivan, Sterling

Honorable Mention: Camden Bailey, Sterling; Dylan Pardoe, Geneseo; Ryan Shelvin, LaSalle-Peru; Blake Carlson, Ottawa; Cristian Burciaga, Rochelle; Elias Edmondson, Sterling; Jacob Pauley, Geneseo; Kyle Christman, LaSalle-Peru; Ben Kowalski, Ottawa; Kyle Seebach, Rochelle

MVP: Tyler Willman, Sterling

All-Star Basketball Classic

Thursday at Sauk Valley Community College

Girls game: 5 p.m. Boys game: 7 p.m.

Gazette girls team: Coach: Tyler Whitebread, Morrison

Makenzie Fink, Eastland; Sidney Aude, Milledgeville; Emma Melton, Morrison; Emma Sitzmore, Morrison; Lauren Vos, Morrison; Jaeden Workman, Morrison; Kassidee Church, Morrison; Shayna VanDerLeest, Morrison; Cheyenne Harrington, Sterling; Mya Pearson, Sterling; Whitney Wynkoop, Fulton; Jordan Price, Fulton; Faith Kennedy, Fulton; Bailey Bickett, Rock Falls; Olivia Babcock, Rock Falls

Telegraph girls team: Coach: Mike McCracken, Amboy

Kenzie Dusing, Polo; Justine Gorzny, Polo; Mady Ferris, Sterling Newman; Kelsey Simpson, Sterling Newman; Mary Jensen, Sterling Newman; Karlee Doege, Amboy; Katelynn Pankhurst, Amboy; Delaney Wilhelm, Amboy; Emma Lindenmeyer, Amboy; Bryce Gittleson, AFC; Laci Meurer, AFC; Lexi Meurer, AFC; Bre Scheidegger, Dixon; Ellie Provo, Dixon; Isabelle Shiaras, Dixon

Telegraph boys team: Coach: Ray Sharp, Sterling Newman

Brighton Haverland, Eastland; Kyle Schmitt, Sterling Newman; Eli Leffelman, Sterling Newman; John Wilson, Sterling Newman; Ethan Hafner, Sterling Newman; Jordan Hochstatter, Amboy; Andrew Newman, Oregon; David Whitcombe, Dixon; Stephen Brooke, AFC; Joe Upshoff, AFC

Gazette boys team: Coach: Ryan Vasquez, Sterling

Payton Harris, Milledgeville; Buddy Bibler, Milledgeville; Curt Strauss, Milledgeville; Nick Klimson, Morrison; Myles Williams, Sterling; Ryan Blackburn, Sterling; Reid Blackburn, Sterling; Dimitric Young, Sterling; Cole McClary, Fulton; Logan Pillars, Rock Falls; Garrett Winfield, Rock Falls; Kody Wetzell, Prophetstown; Nathan Pierceson, Prophetstown

Loading more